Czujesz, że Twojemu organizmowi przydałaby się odpowiednia suplementacja? Zastanawiasz się, o jakiej porze najlepiej jest przyjmować witaminy? Czy ma to jakieś znaczenie? W dzisiejszym materiale wyjaśnimy sobie tą zagwostkę. Czytaj danej i dowiedz się, czy najlepiej jest brać witaminy rano, w południe, czy wieczorem.
Pora dnia a przyswajalność suplementów
Specjaliści z wielu placówek medycznych na całym świecie są zgodni. Na skuteczność przyswajania i wchłaniania się poszczególnych składników witamin i minerałów pora dnia nie wpływa aż tak znacząco. Co prawda, niektóre witaminy, takie jak np. magnez, działają korzystnie na sen oraz obniżają poziom stresu. Tego typu preparaty zaleca się przyjmować na noc, niemniej jednak można to robić również o innych porach dnia.
Większe znaczenie ma to, w jaki sposób je przyjmujemy. Czy robimy to zaraz po posiłku, czy przed nim? Czy popijamy tabletki wodą, czy innym płynem? Najlepsza do tego celu będzie woda, z tego względu, że witaminy i minerały są w niej rozpuszczalne – witamina C oraz te z grupy B. Takie witaminy warto przyjmować rano na pusty żołądek. Będą wtedy najlepiej przyswajalne i skuteczne. Ale co z innymi preparatami witaminowymi?
Przed, po, czy w trakcie posiłku?
Jeżeli planujesz rozpocząć przygodę z suplementami diety, pierwszym krokiem powinna być konsultacja ze specjalistą. Warto wykonać odpowiednie badania, aby stwierdzić, czy witaminy i minerały nie będą wchodziły w reakcję z przyjmowanymi do tej pory lekami. Niektóre ze składników leków mogą kolidować z suplementami, czego skutkiem są określone problemy zdrowotne.
Lekarz może ocenić, czy dany preparat nie wpłynie na Twój stan zdrowia. Doradzi również, czy przyjmować go przed, po, czy w trakcie posiłku:
- przed, czy po jedzeniu – pół godziny przed lub dwie godziny po posiłku;
- w trakcie jedzenia z posiłkiem – suplementy przyjmowane na pusty żołądek mogą niekorzystnie wpływać na jego pracę i powodować niestrawność. Na opakowaniu powinna jednak znajdować się instrukcja oraz objaśnienie, czy dany preparat lepiej wchłania się z jedzeniem, czy bez niego.