Stres powoduje drżenie rąk, nadmierne pocenie się, czy nawet zawroty głowy i omdlenia. To jednak tylko kropla w morzu negatywnych skutków, jakie za sobą niesie. Stres w dzisiejszych czasach to jedna z najcięższych chorób cywilizacyjnych, którą potocznie nazywamy „cichym zabójcą”. Wysoki poziom stresu, który ma charakter przewlekły, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli Ty również jesteś narażony/-na na silny stres, koniecznie przeczytaj ten materiał. Dowiesz się, w jaki sposób zredukować poziom stresu, aby móc znowu cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Stres – objawy psychosomatyczne
Niestety, jakby nie patrzeć, stresu nie da się całkowicie uniknąć. Był, jest i z pewnością nadal będzie obecny w życiu każdego człowieka. W dobie wzrostu technologicznego stres niestety wzrasta. Ciągły pęd życia powoduje, że wiele osób skupia się na karierze, zaniedbując swoje własne zdrowie. W efekcie ponad połowa społeczeństwa zmaga się z obniżoną odpornością, a także innymi problemami, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.
Warto wspomnieć jednak o tym, że oprócz negatywnego istnieje również stres pozytywny, tzw. eustres. Taki rodzaj stresu może być motywujący do działania i występuje najczęściej przed ślubem, czy innymi ważnymi wydarzeniami. W większości przypadków to jednak ten negatywny stres pojawia się najczęściej. Jest on nazywany dystresem i może powodować naprawdę różne objawy psychosomatyczne.
W zależności od organizmu objawami negatywnego stresu mogą być: gól brzucha, kołatania serca, niestrawność, drżenie rąk, wymioty, problemy ze snem, rumieńce w okolicach szyi, lęk, nadmierna potliwość. Niemniej jednak poza fizycznymi objawami w stresie mogą pojawić się również problemy z pracą układu oddechowego (rozszerzenie dróg oddechowych), wzrost ciśnienia tętniczego, czy nawet zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego. U części osób mogą pojawiać się również problemy z łysieniem, wagą, czy nawet zdrowiem psychicznym. Bardzo często to właśnie stres jest czynnikiem wywołującym depresję. Długotrwały stres może być katastrofalny w skutkach. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nim radzić na co dzień.
Recepta na nerwy. Skuteczne sposoby w walce ze stresem
Jest kilka sposobów na radzenie sobie z codziennym stresem, aby ten nie wyrządził większych szkód w organizmie. Najważniejszy jest – odpoczynek. Relaks po stresującym dniu pracy, czy też nauce, to podstawa w profilaktyce stresu. Odpoczynek wzmacnia organizm i przywraca siły. Jest też niezbędny do prawidłowej pracy szarych komórek. Bez snu stajesz się nie tylko podatny na infekcję, ale robisz się rozdrażniony i z niechęcią wykonujesz wszystkie swoje obowiązki.
W walce z długotrwałym stresem pomocne mogą okazać się również:
- medytacja;
- joga lub regularna aktywność fizyczna, przynajmniej w stopniu umiarkowanym;
- rezygnacja z używek i dopalaczy, typu energetyki, alkohol i papierosy;
- pełnowartościowa dieta;
- hobby,
- muzyka,
- akupresura,
- seks.
Warto pamiętać również o innej dostępnej metodzie, jaką jest pomoc psychologa.